• 09124470385

مزایا و معایب لامپ های روشنایی

مزایا و معایب لامپ های روشنایی

 

چندین سال از از اختراع اولین لامپ به دست تماس ادیسون می گذرد در این مدت که از عمر لامپ می گذرد این اختراع بشری سیر تکاملی یافته است و دچار تحول گشته است امروزه فقط نور لامپ مورد توجه کارخانجات سازنده لامپ نیست بلکه بیشتر سعی می کنند تا علاوه بر نور لامپ به موارد مانند عمر لامپ مصرف کم انرژی ، تولید کمتر حرارت ، سازگاری با محیط زیست و… توجه کنند در مطالب زیر مروری خلاصه وار به چند نوع لامپ داریم .

 

لامپهای رشته ای

لامپهای رشته ای همان لامپهایی هستند که دهها سال قبل مورد استفاده قرار می گرفت و اولین نسل لامپهای مصرفی مردم بود . نور لامپهای رشته ای گرم و یکنواخت است و شباهت زیادی به نور طبیعی دارد . به دست آوردن میزان نور متفاوت به تغییر ولتاژ برق امکان پذیر بود . حباب لامپهای رشته ای در اندازه و شکلهای متفاوت تولید می شود . حبابهای سفید رنگ علاوه بر ملایم کردن نور ، در زمان مطالعه مانع ناراحتی چشم می شود ، و حبابهای رنگین در مورد متنوعی از جشنها و نور پردازی حیاط گرفته تا استفاده از تاریکخانه چاپ عکس و چراغ خواب مورد استفاده قرار می گیرد .

از آنجایی که رشته نازک درون لامپ بخصوص در انواع کم نورتر آن بسادگی گسیخته می شود ، لامپهای رشته ای ضد لرزش انتخاب مناسبتری برای مکانهایی است که لامپ در معرض تکان می باشد .

از مضرات استفاده از لامپهای رشته ای می توان به مصرف بالای برق ، تولید گرمای زیاد ، و عمر کوتاه آن اشاره کرد .

 

 

لامپ فلورسنت

نور لامپهای فلورسنت به اندازه لامپهای رشته ای خالص نیست اما نور حقیقی محسوب می‌شود .

لامپهای فلورسنت مزیتهای بیشتری نسبت به لامپهای رشته ای دارند عمر طولانی تر مصرف کمتر برق تولید کردن گرمای کمتری اما از نظر قیمت از لامپهای رشته ای قیمت بالا تری دارند . عمر طولانی این لامپها باعث گردیده تا علت خوبی برای نصب کردن در مکانهایی باشد که دسترسی به آنها مشکل باشد .

این لامپها علاوه بر اشکال استوانه ای و حلقه ای به شکل لامپهای پیچی نیز ساخته شده اند که استفاده آنها را در هر شرایطی امکان پذیر می کند .

لامپ هالوژن

این لامپها از تازه ترین انواع لامپ است و با نور سفید و مواج خود رنگهای موجود در اتاق را تقویت می کند . در حال حاضر قیمت این لامپها به نسبت زمان تولید در اوایل دهه نود بسیار کمتر شده است و بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد

این لامپها طوری طراحی شده اند که عمر طولانی تری داشته باشند . اما وجود متغیر هایی چون چربی دست  ( هنگام بستن لامپ ) و چربیهای معلق موجود در هوا و ذرات گرد و غبار ممکن است عمر آنها را به طور در خور توجهی کاهش دهد .

برای طولانی کردن عمر لامپهای هالوژن ، هنگام خارج کردن لامپ نو از بسته و نصب آن از دستکش استفاده کنید و از لمس آنها با دست خوداری کنید .در ضمن در هنگام تمیز کردن لامپ سعی کنید از گردگیر هایی با جنس پر استفاده کنید و نگامی این عمل را انجام می‌دهید که لامپ خاموش و کاملا سرد شده باشد .

  لامپ زینان

لامپ زینان برای نور پردازی مناسب است زیرا دارای نوری سفید و خالص می باشد در واقع نوعی از لامپهای هالوژن است اما کمتر داغ می شود و انرژی کمتری مصرف می کند .

موارد مصرفی لامپهای زینان بیشتر در چراغ اتومبیل و نورفکنها است این نوع لامپها با حجم کم بازدهی نور زیادی دارند در سالهای اخیر شر کتهای سازنده اتومبیل از این نوع لامپ در تولید چراغ های جلو خودرو استفاده می کنند

 


لامپهای لوله ای

لامپهای لوله ای به شکل شمعهای بلند است و برای نور پردازی تابلو و همچنین روشن کردن ورقهای نت موسیقی نوازندگان به کار می رود .

  لامپهای شمعی

این لامپها با شکل ساده شده شعله شمع ساخته می شود و معمولا از نوع التهابی است و به سبب شکل خاص در چلچراغها و زیر پوششهای کوچک و روی پایه های فانتزی به کار می‌رود . لامپهای شمعی در دو شکل کلی سفید و شفاف تولید می شود و بدون پوشش یا آباژور هم به کار می رود .

لامپهای انعکاس یا جیوه ای

این لامپها با داشتن لایه ای از جیوه در یک طرف ، برای استفاده در چراغهای سقفی دیواری مناسب است و در جهت خاصی نور افشانی می کند . از لامپهای جیوه ای بیشتر برای نور پردازی در آتولیه های عکاسی استفاده می کنند جیوه روی لامپ این امکان را به نور پردازان می دهد که نور را هدایت شده به محل مورد نظر بتابانند .

  لامپهای کریپتون

لامپ کریپتون از لامپهای معمولی بسیار پر نور تر است و معمولا در فلش دوربینهای عکاسی استفاده می شود . نور سفید این لامپ ها به عکاسان کمک فراوانی می کند.


لامپ هالوژن

لامپ هالوژن (( Halogen Lamp از انواع لامپ هاي روشنايي محسوب مي شود.لامپ هاي معمولي و متداول از يك فيلامان تنگستنتعبيه شده در داخل و يك محفظه شيشه اي ‌(حباب )كه خالي از هر گونه گاز و يا پر شده با يكي از گازهاي بي اثر و يا مخلوطي از گازها مانند نيتروژن ، آرگون و كريپتون مي باشد تشكيل يافته است.هنگامي كه انرژي الكتريكي در فيلامان جريان پيدا مي كند فيلامان به اندازه كافي (بالاي 2000 درجه سانتيگراد) گرم شده و بدين طريق توليد روشنايي مي كند ويا به عبارت ديگر فيلامان گداخته شده و توليد نور مي كند. تنگستن موجود در فيلامان هنگام عبور جريان الكتريكي در اثر حرارت ايجاد شده به حالت بخار درآمده و روي قسمت داخلي حباب متراكم و به تدريج لكه ي سياهي را بر روي آن ايجاد مي كند كه اين فرايند سياه شدن تا زماني كه لامپ را از حيز انتفاع خارج گرداند ادامه مي يابد. برا يحل اين مشكل و ايجاد يك سري مزيت هاي ديگر لامپ هاي هالوژن با اندكي تغيير در ساختار معمولي توليد گرديد.در اين نوع لامپ ها برا ي ساخت حباب از كوارتز مذاب استفاده مي شود و داخل آن با همان گازهاي بي اثر كه در لامپ هاي معمولي به كار مي رود پر مي گردد با اين تفاوت كه با مقدار كمي گاز هالوژن كه معمولا كم تر از يك درصد ماده هالوژنه برم مي باشد تركيب مي شود . اين ماده هالوژنه كه معمولا كم تر از يك درصد ماده هالوژنه با تنگستن وارد واكنش شده توليد تنگستن هاليد مي نمايد كه در هنگام برخورد با فيلامان به علت حرارت فوق العاده زياد فيلامان باعث تجزيه هاليد شده و بار ديگر تنگستن ازاد مي گردد واين فرايند كه به سيكل تنگستن-هالوژن مرسوم است باعث ايجاد نور و روشنايي در اين نوع لامپ ها مي گردد.

براي عملكرد مناسب و منظم اين سيكل بايد سطح حباب خيلي داغ گردد يعني بايد همواره حرارتي بالاي 250 درجه سانتيگراد داشته باشد زيرا كمبود حرارت باعث عدم امكان پذيري تبخير هالوژن و يا كمبود هالوژن تبخير شده براي تركيب با تنگستن مي گردد لذا براي اجتناب از ايجاد اين معضل لازم است كه حباب هاي اين نوع از لامپ ها كوچك تر از لامپ هاي معمولي و از جنس كوارتز مذاب و يا يك شيشه با مقاومت حرارتي بالا مانند آلومينيسيليكات ساخته شود.اين كوچك شدن حباب نيز به نوبه خود باعث امكان پذيري افزايش ضخامت حباب و هم چنين تزريق گاز با فشار بيش تر از حد معمول مي گردد. به علاوه كوچك بودن اندازه حباب اين امكان را ايجاد مي نمايد كه در اغلب موارد بتوان از گازهاي ارزان تري مانند كريپتون يا زنون در مقايسه با گاز آرگون استفاده كرد كه به علت فرسايش كم تر ماده توسط آن گازها عمر لامپ نيز افزايش مي يابد.

حباب لامپ هاي هالوژن كه سفيدتر و شفاف تر از حباب لامپ هاي معمولي مي باشد انرژي كم تري را در مقايسه با آن ها مصرف مي نمايد(با توجه به مقدار وات مساوي) به علاوه عمر لامپ هاي هالوژن (4-2 هزار ساعت ) به مراتب بيش تر از عمر مفيدلامپ هاي معمولي (1500-750 ساعت ) بوده هر چند كه از قيمت بيش تري برخوردار مي باشد. بيش ترين لامپ هاي هالوژن توليدي در محدوده ي مصرف انرژي 2000-20 واتي توليد مي گردد كه البته نوع ولتاژ پايين آن در محدوده ي 15-4 وات توليد مي شود.

لامپ های هالوژن به منظور روشنایی بیشتر در خودروها و منازل استفاده می شود. این لامپ ها مانند سایر لامپ های روشنایی با استفاده از یك رشته تنگستن در محیط پرشده از گاز تولید نور می كنند. مهمترین تفاوت های لامپ های هالوژن با سایر لامپ ها این است كه در لامپ های هالوژن، یكی از عناصر هالوژن(ید، برم و…) را به صورت بخار وارد لامپ می‌كنند ( علاوه برگازهای معمول درون لامپ ها، از بخار هالوژن نیز استفاده می شود) كه البته حرارت و فشار گاز درون لامپ های هالوژن از دیگر لامپ ها به مراتب بیشتر است. فشار بالای گاز درون لامپ هالوژن فرآیند تبخیر تنگستن را به تاخیر انداخته و باعث می شود تنگستن در درجه حرارت بالا فعالیت كند. چنین فرآیندی منجر به بالا رفتن كارایی لامپ می‌شود. برای ایجاد مقاومت و مقابله با این فشار و حرارت بالا، حباب از كوارتز مذاب یا شیشه سخت مقاوم در برابر حرارت ساخته می شود. اما اگر قرار است از این نوع لامپ استفاده كنید، نكات ایمنی زیر را حتما به خاطر بسپارید. به دلیل اینكه گاز در لامپ هالوژن با فشار بالا پر می شود، هنگام نصب این لامپ ها حتما از عینك استفاده شود، چرا كه امكان شكستن و پخش تكه های شیشه به اطراف وجود دارد. برای جلوگیری از باردار شدن لامپ توصیه می شود به هیچ وجه به شیشه لامپ هالوژن، حتی در حالت خاموش، دست نزده و در صورت تماس قبل از اتصال با پنبه آغشته به الكل پاك شود. تنها لامپ های دارای نشان معتبر (از نمایندگی رسمی) خریداری شود. حتما به بدنه استیل لامپ هالوژن خودرو و اتصالات جوشی آن توجه شود و از مصرف لامپ های غیر استاندارد جدا پرهیز شود، چرا كه دارای اشعه UV بوده و برای سلامتی زیان آور هستند.


ویژگی لامپ هالوژن

مهمترین تفاوت های لامپ های هالوژن با سایر لامپ ها این است كه در لامپ های هالوژن، یكی از عناصر هالوژن(ید، برم و…) را به صورت بخار وارد لامپ می كنند ( علاوه برگازهای معمول درون لامپ ها، از بخار هالوژن نیز استفاده می شود) كه البته حرارت و فشار گاز درون لامپ های هالوژن از دیگر لامپ ها به مراتب بیشتر است

لامپ های هالوژن به منظور روشنایی بیشتر در خودروها و منازل استفاده می شود. این لامپ ها مانند سایر لامپ های روشنایی با استفاده از یك رشته تنگستن در محیط پرشده از گاز تولید نور می كنند. مهمترین تفاوت های لامپ های هالوژن با سایر لامپ ها این است كه در لامپ های هالوژن، یكی از عناصر هالوژن(ید، برم و…) را به صورت بخار وارد لامپ می‌كنند ( علاوه برگازهای معمول درون لامپ ها، از بخار هالوژن نیز استفاده می شود) كه البته حرارت و فشار گاز درون لامپ های هالوژن از دیگر لامپ ها به مراتب بیشتر است. فشار بالای گاز درون لامپ هالوژن فرآیند تبخیر تنگستن را به تاخیر انداخته و باعث می شود تنگستن در درجه حرارت بالا فعالیت كند. چنین فرآیندی منجر به بالا رفتن كارایی لامپ می‌شود. برای ایجاد مقاومت و مقابله با این فشار و حرارت بالا، حباب از كوارتز مذاب یا شیشه سخت مقاوم در برابر حرارت ساخته می شود. اما اگر قرار است از این نوع لامپ استفاده كنید، نكات ایمنی زیر را حتما به خاطر بسپارید. به دلیل اینكه گاز در لامپ هالوژن با فشار بالا پر می شود، هنگام نصب این لامپ ها حتما از عینك استفاده شود، چرا كه امكان شكستن و پخش تكه های شیشه به اطراف وجود دارد. برای جلوگیری از باردار شدن لامپ توصیه می شود به هیچ وجه به شیشه لامپ هالوژن، حتی در حالت خاموش، دست نزده و در صورت تماس قبل از اتصال با پنبه آغشته به الكل پاك شود. تنها لامپ های دارای نشان معتبر (از نمایندگی رسمی) خریداری شود. حتما به بدنه استیل لامپ هالوژن خودرو و اتصالات جوشی آن توجه شود و از مصرف لامپ های غیر استاندارد جدا پرهیز شود، چرا كه دارای اشعه UV بوده و برای سلامتی زیان آور هستند

 

لامپ هاي كم مصرف

 

لامپ های هالوژن يكي ديگر از انواع لامپ هاي تابشي هستند كه با افزايش ناچيزي در طول عمر لامپ؛ قابل مقايسه با لامپ هاي تابشي استاندارد مي باشد. عليرغم رنگ نور مناسب لامپ هاي هالوژن؛ بخاطر گرماي توليدي زياد آن استفاده كنندگان به مصرف انواع مدل هاي جديد لامپ هاي فلورسنت كم مصرف تشويق شده اند،

لامپ هاي HID مزاياي بيشتري نسبت به لامپ های فلورسنت كم مصرف همچون كنترل نوري بهتر؛ خروجي بيشتر وحساسيت كمتري براي استارت زدن و ايجاد حرارت كمتر دارند با اين وجود؛ زمان بيشتري طول مي كشد تا آنها براي روشن شدن، گرم و آماده شوند و زمان طولاني تري براي روشن شدن مجدد بعد از خاموش شدن لازم دارند وداراي معايبي چون انديس ارائه رنگ كمتر و سوسوزدن در فركانس 120هرتزنيز مي باشند.

لامپ هاي فلور سنت كم مصرف براي عمل کرد در رنج حرارتي خاصي طراحي شده اند. حرارت در زير اين رنج سبب توليد خروجي كمتري  مي شود. اغلب اين لامپ ها براي استفاده در داخل ساختمان مي باشند، اما هيچ مدلي براي استفاده محيط بيرون وجود ندارد. رنج حرارتي لامپ هاي فلورسنت كم مصرف بر روي بسته بندي آنها حك شده است. لامپ هاي فلورسنت كم مصرف براي نصب خارجي بايد در تجهيزات برقي بسته قرار گيرد.

لامپ هاي فلورسنت همچنين شامل يك مقدار ميكروسكوپي جيوه هستند لذا براي جلوگيري از تماس با جيوه در موقع خرد شدن لامپ بايد از يك محافظ استفاده شود.

استفاده از لامپ هاي فلورسنت كم مصرف در خانه بر كيفيت توان به طور محسوس اثر نمي‌گذارد، اما استفاده از آنها در تعداد زياد مي تواند اثر گذار باشد. به همين علت سازندگان به دنبال توليداتي با مجموع تحريف هارمونيكي (THD) پايين تر( زير 30% )و ضريب قدرت بيشتر از 9/0 هستند.

كارخانه هاي لامپ هاي فلور سنت كم مصرف اغلب اظهار مي كنند كه محصولات آنها داراي ضريب قدزت بالاي 9/0 است .

اهميت طيف كامل روشنائي

استفاده غلط از نور مصنوعي مي تواند دانش آموزان را در مدرسه زود رنج سازد، سبب كاهش توليد كارگران كارخانه شود، وكارمندان اداري را تنبل ومستعد اشتباه سازد. مطالعات دانشمندان نشان مي دهد كه نرسيدن نور كافي مي تواند درجذب كلسيم در بدن مداخله و به شكننده شدن استخوان ها كمك كند. نوري كه بعضي از دانشمندان درباره آن بررسي كرده اند يك نور با طيف كامل است كه از خورشيد يالامپ هاي فلورسنت طيف كامل و يا لامپ هاي طيف بالا مي رسد. لامپ هاي هالوژن وتابشي نرمال به همان اندازه لامپ هاي فلورسنت به وفور طول موج زرد ونارنجي توليد مي‌كنند كه تشعشع توليد شده بوسيله اين نور براي چشم بسيار محرك است.

دسته بندي طيف نوري كامل بر اساس دو عامل است يكي انديس ارائه رنگ (CRI) است كه براي تعيين كيفيت رنگ منبع روشنائي در يك حرارت رنگي داده شده مورد استفاده قرار مي گيرد وسهم هر رنگي را كه در نور است انتخاب مي كند و ديگري نرخ گرماي كلوين يا دما همبستگي رنگ (CCT) است كه معياري براي اندازه گرمائي است كه آن لامپ آشكار مي كند. نور خارجي طبيعي داراي انديس ارائه رنگ 100 و نرخ حرارتي 7500 درجه كلوين است اگرچه هيچ قانون جامعي وجود ندارد، اما نرخ حرارتي 5000 درجه كلوين و انديس ارائه رنگ 90 (يا بيشتر) براي طيف كامل مطرح شده است. بدين ترتيب رنگ فلور سنت  سفيدخنك داراي انديس ارائه رنگ 68 است، رنگ فلورسنت سفيد گرم داراي انديس ارائه رنگ 56 مي باشد و لامپ هاي تابشي داراي انديس ارائه رنگ 40مي باشند درحاليکه اغلب لامپ هاي فلورسنت كم مصرف در رنج 82 الي 88 مي باشند. توليدات لامپ هاي فلورسنت كم مصرف (CCT) در رنج 2700 الي 6000 كلوين در مقايسه با 2700 الي  000 كلوين براي ساير لامپ هاي تابشي دارند.

در نور طبيعي يا طيف كامل، افزايش توليد و دقت بيشتري وجود دارد و دانش آموزان و كارمندان به مراتب خطاي كمتري دارند. زماني كه شركت كنترل داده هاي كانزاس سيتي امكان استفاده از طيف كامل نور را مجدداً طراحي كرد، از كاهش خطاي كامپيوتر به وسيله كارمنداني كه اطلاعات را وارد مي كردند ذخيره مالي 235000 دلار در سال را تجربه كرد.

 

  لامپ فلورسنت كم مصرف27وات لامپ تابشي 100وات
قيمت لامپ 14 دلار 5/0 دلار
طول عمر لامپ 5/1642 روز(5/4سال) 167 روز
هزينه مصرف انرژي ساليانه 91/5 دلار 90/21 دلار
جايگزيني لامپ در هر 5/4 سال ــــــ 10
هزينه كلي 60/40 دلار 55/103 دلار
ذخيره جايگزيني لامپ 95/62 دلار ــــــ

 

همچنين باتوجه به گزارش مطالعات بار خانگي شهرستان ساري متوسط مصرف روشنائي خانگي در يك نمونه آماري در جدول 4 آمده است.

 

  مصرف تابستان (وات ساعت) مصرف زمستان (وات ساعت)

روشـــــــنائي

2006

2361

مصرف كـــل

16/11066 56/7962

 

جدول 4 :ميزان متوسط مصرف انرژي در يك نمونه آماري

 

مزاياي اقتصادي

يك مزيت بزرگ استفاده از لامپ هاي فلورسنت كم مصرف، كاهش هزينه است. در جدول3 نتايج يك بررسي در كشور آمريكا نشان داده شده است. در اين بررسي مدت استفاده ازروشنائي 6 ساعت در روز وهزينه برق10سنت براي هركيلو وات ساعت مي باشد

بر اساس گزارش شركت سهامي برق منطقه اي مازندران خالص فروش برق در سال 1381 در استان مازندران وگلستان معادل 4240 گيگا وات ساعت بوده است كه از اين مقدار 2097 گيگا وات ساعت آن مصارف خانگي، 455 گيگا وات ساعت آن مصارف عمومي، 376 گيگا وات ساعت آن مصارف تجاري، 207 گيگا وات ساعت آن مصارف روشنائي معابر وباقي آن در مصارف كشاورزي وصنعت ومعدن بوده است. كه مي توان متوسط مصرف روشنائي در سال را 95/22 درصد برق مصرفي خانگي در نظر گرفت. همچنين در بخش تجاري و عمومي نيز 36 درصد مصرف برق را مصارف روشنائي تشكيل مي دهند. بنابراين متوسط مصرف روشنائي برق خانگي 3/481 گيگا وات ساعت، تجاري وعمومي 16/299 گيگا وات ساعت، ومعابر 207 گيگا وات ساعت خواهد بود. با توجه به جدول 5 مربوط به گزارش مطالعات بار خانگي شهرستان ساري، 93/91 درصد مصارف چراغ هاي روشنائي در بخش خانگي را لامپ هاي رشته اي تشكيل مي دهند. اما در تجاري وعمومي 92 درصد مصرف روشنائي، چراغ هاي فلورسنت مي باشند ودر بخش روشنائي معابر 100 درصد چراغ ها از نوع لامپ هاي غير فلورسنت (رشته اي هالوژن و . . . ) مي باشند. بنابراين ميزان متوسط برق مصرفي لامپ هاي رشته اي برابر 39/673 گيگاوات ساعت است.

 

 

 

 نوع لامپ

درصد  فراواني ميانگين مصرف درصد مصرف

20وات رشته اي

1/3 72/16 72/0

40وات رشته اي

1/19 61/233 89/9

60وات رشته اي

7/9 141 97/5

100وات رشته اي

8/55 07/1411 77/59

150وات رشته اي

5/1 48/61 6/2

200وات وبا لا تر

7/3 56/306 98/12

20وات فلورسنت

6/0 38/7 31/0

40وات فلورسنت

3/6 34/179 6/7

20وات فلورسنت گرد

2/0 85/3 16/0

 

جدول 5 : درصدمصارف چراغ هاي روشنايي دربخش خانگي

 

كه با توجه به متوسط هزينه تمام شده انرژي (281 ريال بر كيلو وات ساعت ) و نرخ متوسط فروش انرژي(112 ريال بر كيلو وات ساعت ) درسال  81 ميزان هزينه تحصيلي به دولت 91/113802 ميليون ريال خواهد بود.

 

 

حال با فرض اينكه به طور متوسط هر لامپ 6 ساعت در شبانه روز روشن باشد وباتوجه به جدول 5 تعداد لامپ هاي رشته اي وهزينه خريد آنها در جدول 6 ارائه شده است.

 

مصرف برق در يك سال (گيگا وات ساعت ) تعداد لامپ هزينه خريد لامپ (ميليون ريال)
لامپ20وات 46536/3 79118 472/316
لامپ40وات 60057/47 543386 544/2173
لامپ60وات 73361/28 218673 29/940
لامپ100وات 67301/287 1313575 37/564
لامپ150 وات وبالاتر 9/305 931253 52/5587
مجموع كل 3086005 2/14666

جدول 6 : تعيين تعداد لامپ هاوهزينه خريد آنها

با توجه به طول عمر لامپ هاي رشته اي  مشترك ناچار است در سال دو عدد لامپ مصرف كند. بنابراين پولي كه مشتركين براي لامپ رشته اي در مجموع مي پردازد معادل 2/14666 ميليون ريال در سال خواهد بود و هزينه انرژي مصرفي آنها معادل 68/75419 ميليون ريال مي شود، لذا كل هزينه لامپ هاي رشته ای تحميلي به مشتركين در يك سال 88/90085 ميليون ريال مي باشد.حال اگر با توجه به فراواني لامپ كم مصرف 18وات، لامپ هاي زير 100 وات را با يك عدد لامپ كم مصرف 18 وات و لامپ هاي 100 وات و بالاتر را با دو عدد لامپ 18 وات جايگزين كنيم، نياز به 5330833 عدد لامپ 18 وات خواهيم داشت. در زمان تهيه اين مقاله قيمت لامپ كم مصرف 18 وات با بالاست 33000 ريال، بدون بالاست 22000 ريال و قيمت صادراتي آن 5/3 دلارمي باشد. بنابراين هزينه خريد اين تعداد لامپ و بالاست 90/175917 ميليون ريال خواهد شد. و هزينه انرژي مصرفي آنها با فرض اينكه هر لامپ به طور متوسط 6 ساعت در شبانه روز روشن باشد 84/23535 ميليون ريال مي شود . لذا كل هزينه لامپ هايي كم مصرف تحميلي به مشترك در يك سال 33/199453 ميليون ريال مي باشد. بنابر اين در صورت تعويض كليه لامپ ها مشتركين مجموعأ به ميزان 45/109367 ميليون ريال متضرر مي گردند. در عوض دولت با توجه به كاهش مصرف انرژي و كاهش يارانه پرداختي، به ميزان 25/78289 ميليون ريال سود خواهد برد . يعني به ازاي جايگزيني هر لامپ كم مصرف 18 وات، دولت 14686 ريال سود مي برد. بنابراين اگر از اين سود يك ساله صرفنظر كنيم و آنرا به صورت كاهش قيمت لامپ در اختيار مشترك قرار دهيم، مي توانيم هر عدد لامپ كم مصرف 18 وات را به قيمت تقريبي 18000ريال در اختيار مشترك قرار دهيم.

حال اگر عمر متوسط اين لامپ را 6500 ساعت فرض كنيم، مشترك تا سه سال نياز به تعويض اين لامپ ها نخواهد داشت و فقط هزينه انرژي مصرفي را خواهد پرداخت. در صورتي كه اگر از لامپ هاي رشته اي استفاده كند 6 بار مجبور به تعويض آنها خواهد بود. بنابراين در صورت استفاده از لامپ هاي رشته اي مجموع هزينه مشتركين با احتساب 10 درصد ضريب بهره ساليانه به ميزان 26/298184 ميليون ريال و در صورت استفاده از لامپ 18 وات كم مصرف با قيمت 33000 ريال،  79/290763 ميليون ريال خواهد شد. كه ملا حظه مي شود مشتركين در مجموع به ميزان 47/7420 ميليون ريال سود خواهند برد و سودي كه نصب دولت مي شود، برابر با 42/259137 ميليون ريال است. كه اين ميزان از كل هزينه خريد لامپ ها كه در پايان سه سال معادل 16/212860ميليون ريال مي باشد، بيشتر است

 

معايب

شماری از مبارزان علیه سردرد میگرن در انگلستان می‌گویند، لامپ‌های كم مصرف می‌توانند موجب بروز سردردهای میگرنی شوند.

به گزارش پایگاه اینترنتی بی.بی.سی، “انجمن اقدام علیه میگرن” اعلام می‌كند كه اعضای این انجمن به آنها گزارش داده‌اند كه استفاده از لامپ‌های فلوروسنت موجب بروز حملات میگرنی آنها شده است.

قرار است دولت انگلیس در تلاش برای كاهش انتشار دی‌اكسید كربن ظرف چهار سال آینده، از فروش لامپ‌های معمولی در چهار سال آینده جلوگیری كند.

پیش از این، موسسات خیریه بیماری صرع در انگلیس ابراز نگرانی كرده بودند كه ممكن است خطر حمله صرع، در صورت قرار گرفتن بیماران در معرض تابش نور لامپ‌های كم مصرف افزایش یابد.

“كارن منینگ” سخنگوی انجمن اقدام علیه میگرن گفت، از دولت می‌خواهیم كه از ممنوعیت كامل فروش لامپ‌های معمولی خودداری كند و امكان دهد كه گروهی بتوانند لامپ‌های معمولی را همچنان خریداری كنند.

برخی لامپ‌ها از فناوری مشابه نورهای نوار فلورسنت استفاده می‌كنند و برخی از مردم شكایت كرده‌اند كه سردرد آنها می‌تواند ناشی از “سو سو زدن” نور این لامپ‌ها باشد.

لامپ‌های كم مصرف تقریبا یك چهارم انرژی لامپ‌های معمولی را مصرف می‌كنند و در ماه سپتامبر “هیلاری بن” وزیر محیط زیست انگلیس گفت كه بر اساس یك توافق بعمل آمده با فروشندگان لوازم الكتریكی، تا دسامبر سال ‪ ۲۰۱۱از فروش لامپ‌های معمولی در مغازه‌ها جلوگیری خواهد شد.

با این وجود منینگ گفت كه این اقدام می‌تواند برای برخی از مبتلایان به میگرن مضر باشد.

وی گفت، بیش از شش میلیون نفر در انگلیس به نوعی حمله میگرن مبتلا هستند.

وی افزود: این لامپ‌ها باعث شده است كه میگرن برخی از اعضای انجمن ما تشدید شود كه می‌تواند یا به دلیل سوسو زدن نور این لامپ‌ها و یا نور كم آنها باشد كه باعث خستگی چشم می‌شوند.

با این وجود انجمن محصولات روشنایی كه نماینده سازندگان لامپ است اعلام كرده‌است كه نوع پیشرفته و جدید لامپ‌های كم مصرف فاقد مشكل سو سو زدن نور است


مهندسی برق- تست چاه ارت- اجرای چاه ارت – تست سیستم ارتینگ – تست چاه ارت- طراحی سیستم ارتینگ- طراحی برق – طراحی مکانیک- طراحی تاسیسات برقی- طراحی تاسیسات مکانیکی- طراحی برق صنعتی- طراحی برق صنایع – طراحی ارتینگ – طراحی اعلام حریق – طراحی روشنایی – طراحی تابلو برق – طراحی تابلو خازن – طراحی چیلر – طراحی تهویه مطبوع – نرم افزار طراحی برق – تاسیسات برق صنعتی – گروه مهندسی ایران ارتینگ – جواد جعفری – مهندس جعفری – ایران ارتینگ – شرکت اجرای تاسیسات برق – مجری تاسیسات برقی – انرژی نو – اجرای پنل خورشیدی – ایمنی برق – ایمنی برق صنایع – مشاور مرکز تحقیقات – مهندس نظام مهندسی- مهندس برق نظام مهندسی–اجرای سینی کابل- اجرای اعلام حریق-اجرای روشنایی-برق تجاریبرق مجتمع تجاری-برق اداری – برق مسکونی hse-eplan-dialux-eplan

مدیر سایت

You must be logged in to post a comment