• 09124470385

کلید محافظ جان ( RCCB-RCBO-RCD)

کلید محافظ جان ( RCCB-RCBO-RCD)

 

کلید محافظ نشتی جریان ( یا کلید محافظ جان ) Residual Current Circuit Breaker یا اختصارا RCCB در هنگام وقوع جریان نشتی در سیستمهای الکتریکی خانگی یا صنعتی باعث قطع جریان برق می شود و از بروز خطرات احتمالی جلوگیری میکند.

با انتخاب و چیدمان صحیح اجزای سیستم حفاظتی و استفاده از کلیدهای محافظ نشتی جریان ( یا کلید محافظ جان ) RCCB میتوان از وقوع حوادث برق گرفتگی و آتش سوزی جلوگیری کرد.

مکانیزم عملکرد کلید محافظ جان ، محاسبه اختلاف جریان رفت و برگشتی در مدار است که اگر این اختلاف از حد خاصی تجاوز کند ، نشان دهنده وقوع جریان نشتی در مدار است و بلافاصله دستور قطع توسط کلید محافظ جان صادر می شود.

می توان گفت که یک از مهمترین عوامل اصلی در بروز خسارات مالی ، صدمات و تلفات جانی به ویژه در منازل مسکونی ، مراکز اداری ، تجاری و مجتمع های صنعتی عدم رعایت مسائل ایمنی در استفاده از انرژی برق می باشد . بمنظور حفاظت از جان افراد در مقابل خطر برق گرفتگی و جلوگیری از خطر آتش سوزی در اماکن مسکونی و صنعتی ، از کلید محافظ جان استفاده می شود .
این کلیدها که براساس حساسیت خود به دو نوع خانگی و صنعتی تقسیم می شوند ، علاوه بر حفاظت افراد در مقابل تماس مستقیم و یا غیر مستقیم برق ، با جلوگیری از نشتی جریان در حفاظت دستگاه ها و تجهیزات صنعتی نیز موثر می باشند .

باتوجه به اینکه یک جریان نیم آمپری می تواند باعث بروز آتش سوزی شود ، کلید محافظ جان با تشخیص جریان نشتی و قطع جریان ورودی ، مانع از بروز آتش سوزی می شود . همچنین از آنجا که در صورت وجود جریان نشتی در بدنه وسائل برقی و یا سیستم سیم کشی ساختمان ، این جریان به مرور زمان زیاد می شود و احتمال سوختن وسایل برقی و سیستم سیم کشی ساختمان را به وجود می آورد لذا استفاده از کلیدهای محافظ جان ، با توجه به کاهش میزان هدر رفتن انرژی الکتریکی و برق مصرفی ،  صرفه جوئی اقتصادی و حفظ ثروتهای ملی را نیز در بر خواهد داشت .

کلید محافظ جان / محافظ نشتی جریان

Doepke RCCB type B SK

کلید محافظ نشتی جریان بصورت دو پل ( برای مدار تکفاز ) و چهار پل ( برای مدار سه فاز ) عرضه شده و دارای سه تیپ کلی می باشد :

تیپ های کلی کلید محافظ نشتی جریان

RCCB ( RCD ) types

کلید محافظ نشتی جریان تیپ AC

کلید محافظ جان یا کلید محافظ نشتی جریان RCCB تیپ AC قابلیت تشخیص جریانهای نشتی با شکل موج متناوب AC را دارند. این گروه از کلید محافظ جان بصورت 2 پل و 4 پل در دسترس است. رنج جریان نامی از 16 تا 125 آمپر و رنج جریان نشتی   0.5A , 0.3A , 0.1A , 0.03A , 0.01A بوده و ولتاژ کاری 200 تا 400 ولت می باشد.

کلید محافظ نشتی جریان تیپ A

کلید محافظ جان یا کلید محافظ نشتی جریان RCCB تیپ A قابلیت تشخیص جریان نشتی با شکل موج متناوب AC و مستقیم DC پالسی را دارند. این گروه کلید محافظ جان در انواع 2 پل و 4 پل ارائه می گردند. رنج جریان نامی از 16 تا 80 آمپر و رنج جریان نشتی 0.5A , 0.3A , 0.1A , 0.03A , 0.01A بوده و ولتاژ کاری 200 تا 400 ولت است. مدل خاصی از این کلید محافظ جان برای شبکه هایی با ولتاژ 500 ولت نیز ارائه شده است.

کلید محافظ نشتی جریان تیپ B

کلید محافظ جان یا کلید محافظ نشتی جریان RCCB تیپ B قابلیت تشخیص جریان نشتی با شکل موج متناوب AC و مستقیم DC پالسی تا فرکانس 1 مگاهرتز و مستقیم DC صاف را دارند. این گروه کلید محافظ جان نیز در انواع 2 پل و 4 پل ارائه می گردند. رنج جریان نامی از 16 تا 125 آمپر و رنج جریان نشتی 0.03A تا 0.3A بوده و ولتاژ کاری 230 تا 400 ولت است. همچنین مدلهای خاصی از این تیپ محافظ جان با قابلیت کار تا ولتاژ 500 ولت و یا رنج جریان نشتی تا 0.5 آمپر نیز وجود دارند.

 

حفاظت کلید محافظ جان در هنگام تماس غیر مستقیم  در شبکه TT

حفاظت کلید محافظ جان در هنگام تماس غیر مستقیم در شبکه تی تی TT

RCCB protection at indirect contact TT-net

 

نحوه عمل كلیدهای RCD

این كلیدفیوزها دارای مكانیسمی هستند كه افراد، وسایل وتجهیزات الكتریكی و الكترونیكی را در برابر تماس و نشت جریان برق حفاظت می نمایند و در زمان بسیار اندك، عمل قطع برق را انجام می دهند.

در این كلیدها اگر جمع جریان های خروجی از كلید با جمع جریان های ورودی به آن، برابر نباشد، یعنی بخشی هر چند بسیار كوچك ازجریان به جای برگشتن از طریق هادی های مدار از راه های دیگری مثل زمین به منبع برگردد، كلید واكنش نشان می دهد وجریان برق را قطع می كند.

بر طبق استانداردهای موجود حداكثرجریانی كه بدن یك انسان سالم درحالت عادی می تواند تحمل كند،30 میلی آمپر درمدت زمان 200 میلی ثانیه می باشد.

كلیدهای جریان تفاضلی RCD، قبل از رسیدن جریان عبوری از بدن به 30 میلی آمپر، در زمانی كمتر از 200 میلی ثانیه عمل كرده و افراد را از خطرات ناشی از برق گرفتگی، حفاظت می نمایند.

فرق كلیدهای محافظRCD با سیستم اتصال زمین

سیستم اتصال زمینقط درحالت نقص عایقی وسایل الكتریكی عمل می كند و در مقابل اتصال مستقیم افراد به جریان برق هیچ عملی را انجام نمی دهد، كلیدهای محافظ جان RCD می توانند به محض اتصال افراد با بدنه وسایل دارای ولتاژ برق، جریان را قطع کرده و مانع بروز برق گرفتگی شوند.


تست چاه ارت – اجرای چاه ارت-تست چاه-ارت-اجرای چاه ارت-اجرای چاه ارت و سیستم ارتینگ برای دستگاههای حساس فرکانس بالا- ارت اتاق سرور- با مقاومت زیر 1 اهم-ارت اتاق سرور-چاه ارت -اجرای سیستم ارتینگ جهت تخلیه الکتریسیته ساکن-تست چاه ارت با میگر -تست چاه ارت و صدور گواهی معتبر اداره کار-اجرای چاه ارت با مقاومت زیر 1 اهم جهت پالایشگاههای نفت-ارت پالایشگاه-ارت جهت پالایشگاه- تست چاه ارت با اهم متر- نحوه تست چاه ارت تست چاه ارت -مشاوره در احداث و نصب چاه ارت – کابلکشی ارت اجرای چاه ارت در کرج-اجرای چاه ارت در تهران- تست چاه ارت تهران – تست چاه ارت کرج-اجرای چاه ارت جهت صاعقه گیر – ارت دکل های مخابراتی با مقاومت زیر 2 اهم – اجرای چاه ارت در ایران-اجرای سیستم ارتینگ جهت بالا بردن و تضمین ایمنی اپراتورها – افراد و دستگاهها اجرای چاه ارت با بنتونیت- بنتونیت-مگر- میگر-اجرای سیستم ارتینگ مطابق با آئین نامه اداره کار-اجرای چاه ارت در کلیه نقاط کشور-اجرای سیستم ارت و اجرای چاه ارت زیر 2 اهم-اجرای چاه ارت ساختمان اجرای سیستم ارتینگ موتورخانه ها طبق استاندارد-پیمانکار چاه ارت-اجرای چاه ارت زیر 2 اهم-اجرای چاه ارت با لوم- اجرای چاه ارت زیر 1 اهم-اجرای چاه ارت زیر 2 اهم نحوه اجرای چاه ارت-نحوه پایین آوردن مقاومت ارت- نحوه پایین آوردن مقاومت چاه ارت-اجرای سیستم ارتینگ-اجرای سیستم ارت-اجرای سیستم ارت منازل-نحوه اجرای سیستم ارتینگ-اجرای سیستم ارتینگ استاندارد-کابل کشی ارتینگ-سیستم ارتینگ-تست سیستم ارتینگ-تست چاه ارت-تائیدیه چاه ارت -تائیدیه مشاور مرکز تحقیقات-اجرای چاه ارت-پیمانکار چاه ارت- میله راد-ایمنی برق-مشاور برق-مشاور ایمنی برق-مهندس برق-مهندسی برق-ایمنی-تست ارت ایران-تست ارت کشور-ارت صنعتی-ارت صنایع-ارت کارخانه-چاه ارت صنعتی-چاه ارت صنایع- چاه ارت کارخانه-مرکز تحقیقات کار-اندازه گیری مقاومت الکتریکی چاه ارت-چاه ارت-اجرای سیستم ارتینگ جهت تخلیه الکتریسیته ساکن-تست چاه ارت با میگر- تست چاه ارت و صدور گواهی معتبر اداره کار-ارت پالایشگاه نفت-تست چاه ارت سه سیمه-ارت آزمایشگاه-ارت بیمارستان- صدور ار- شرکت ارت-شرکت ارتینگ

 

مدیر سایت

You must be logged in to post a comment